2016/07/12_polkolonie_w_promyku
W czasie tegorocznych wakacji, gmina Nowogard zorganizowała 3 dwutygodniowe turnusy półkolonii dla uczniów szkół podstawowych. Odbywają się one w świetlicy PROMYK przy placu Szarych Szeregów. Listę uczestników  zgłaszali sami dyrektorzy nowogardzkich szkół:

27.06.2016 r - I turnus

11.07.2016 r - II turnus

25.07.2016 r- III turnus

W każdym z turnusów udział bierze 30 dzieci z miasta oraz z terenu wiejskiego (są one dowożone), a opiekę nad wychowankami sprawują: Monika Tandecka i Sylwia Zielińska – wykwalifikowane wychowawczynie, zatrudnione przez Gminę.

Dotychczas półkolonie prowadzone były m. in. w Szkole Podstawowej Nr 1 i 2 w Nowogardzie co kosztowało Gminę ponad 37 tys zł. Były one ponadto dofinansowywanie z funduszu antyalkoholowego, ponieważ większość bezwzględną uczestników tych półkolonii stanowiły dzieci z rodzin będących pod opieką nowogardzkiego OPS. Jednak opinia pokontrolna Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie wykazała jasno, że w tego rodzaju półkoloniach uczestniczyć mogą tylko i wyłącznie dzieci objęte opieką Ośrodka. Stąd też decyzja, aby półkolonie odbywały się w jednym miejscu – w świetlicy PROMYK. Przemawiało za tym bezpieczne otoczenie oraz bliskość boisk, placów zabaw i plaży miejskiej. Ponadto nie trzeba zatrudniać specjalnie dodatkowych osób do prowadzenia zajęć dla dzieci, ponieważ w swych obowiązkach mają to pracownicy całoroczni świetlicy środowiskowej. Przygotowany program terapeutyczny dla podopiecznych w pełni wpisuje się w zadania tej placówki. I co najważniejsze, to koszt półkolonii na świetlicy PROMYK zamyka się w kwocie około 14 tys zł (o 23 tys zł taniej niż w latach ubiegłych). Jeżeli tegoroczny model półkolonii się sprawdzi, to Gmina rozważa, w kolejnych latach, zwiększenie ilości turnusów, aby z zajęć mogło skorzystać jak najwięcej dzieci.

Dzieci uczestniczą w zajęciach dydaktycznych, sportowych oraz w wycieczkach.

7 lipca br., w godzinach 10:00 – 12:30, Bibliotekę Miejską odwiedziły dzieci ze świetlicy "PROMYK" w Nowogardzie wraz z opiekunkami Moniką Tandecką oraz Sylwią Zielińską. Dzieci wykonywały pracę manualną, słuchały opowiadania oraz oglądały bajkę pt. "Gnomeo i Julia". To nie wszystkie atrakcje, które zostały przygotowane dla uczestników – program jest bardzo bogaty.

Opr. Piotr Suchy