2016/06/01_podpisanie_umowy_kowalska
W poniedziałek, 30 maja br., burmistrz Robert Czapla podpisał umowę na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej na "Przebudowę sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej terenu sportowo-rekreacyjnego pomiędzy ulicami: Warszawską-Zamkową - Kowalską w Nowogardzie".

Projekt ten wykona firma "Zk-PROJEKT" za kwotę 17.000 zł, w terminie do 16 grudnia br.

Wykonana dokumentacja techniczna nie tylko pokaże co i gdzie należy wykonać, aby teren był bardzo dobrze odwodniony oraz by wody opadowe go nie zalewały, ale również odpowie nam na pytanie, ile to będzie nas mieszkańców kosztowało.

Co działo się odnośnie tej inwestycji dotychczas?

29 czerwca 2015 r., burmistrz Nowogardu Robert Czapla, spotkał się z mieszkańcami osiedli leżących przy ulicy Kowalskiej, Warszawskiej oraz Zamkowej, którzy przyszli przedstawić swoje propozycje dotyczące zagospodarowania terenu sportowo – rekreacyjnego pomiędzy ich tym ulicami. Podczas spotkania omówiono wstępną koncepcję zagospodarowania ww. terenu, czyli to co ewentualnie ma się na nim znajdować.

Mieszkańcy zaproponowali, aby na tym terenie znajdowało się: boisko trawiaste do piłki nożnej oraz popularna wśród mieszkańców naszej gminy siłownia na świeżym powietrzu. Ponadto mieszkańcy wyszli z propozycją postawienia wiaty rekreacyjnej z miejscem na palenisko. Środki finansowe na dokumentację projektowową zabezpieczone zostały w budżecie gminy na 2015 rok w kwocie 20.000zł.

21 stycznia br., przedstawiona została wszystkim mieszkańcom wizualizacja propozycji, które na ww. spotkaniu z burmistrzem zaproponowali sami mieszkańcy - zagospodarowanie terenu obejmuje budowę boiska do piłki nożnej, budowę dwóch placów zabaw, siłowni zewnętrznej, street workout, polany z miejscem do grillowania oraz terenem przeznaczonym do wyprowadzania psów. Place zabaw przeznaczone będą dla dwóch grup wiekowych tzn. osobny plac zabaw dla dzieci młodszych i drugi wyposażony w urządzenia przeznaczone dla dzieci starszych.
W międzyczasie, ze strony jednego z radnych, pojawił się nawet zarzut, że burmistrz chce się wycofać z inwestycji polegającej na zagospodarowaniu terenu po byłym Jeziorze Grodzkim, choć ten wcześniej wielokrotnie powtarzał, że nie chce zrezygnować z tej inwestycji, co więcej, powstaje projekt techniczny z wszelkimi wymaganymi pozwoleniami, bo chce tę inwestycję wykonać jak najlepiej, by za kilka lat nikt mu nie zarzucał wyrzucenia pieniędzy dosłownie w błoto.

Gmina ponadto w marcu br., wybudowała kanalizację deszczową ulicy Kowalskiej. Było to o tyle ważne, że w tym regionie tej kanalizacji w ogóle nie było. Nieodprowadzana woda zalewała pobliski parking, utrudniając korzystanie z niego. Problem ten powoli jest rozwiązywany. Warto wspomnieć też, że był to również pierwszy z etapów, który ma rozwiązać problem sieci deszczowej w obrębie przyszłego terenu rekreacyjnego po byłym Jeziorze Grodzkim, między osiedlami przy ulicy Kowalskiej, Warszawskiej i Zamkowej. Wykonawcą tych prac była firma ZBOiUD AZBUD z Nowogardu za kwotę około 40.000 zł.

Podpisana właśnie umowa, jest kolejnym potwierdzeniem słów, które burmistrz wypowiadział odnośnie tej inwestycji i chęci jej wykonania ze strony Gminy.

Piotr Suchy