1461339114Po raz drugi obchodzimy w Polsce Narodowy Dzień Zwycięstwa. Święto - dla upamiętnienia zakończenia drugiej wojny światowej - wprowadziła podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ustawa. Zniosła jednocześnie dekret z 1945 roku, na podstawie którego do tej pory obchodziliśmy rocznicę końca wojny 9 maja, podobnie jak w Rosji.

71 lat temu druga wojna światowa zakończyła się podpisaniem przez Niemcy, które reprezentował feldmarszałek Wilhelm Keitel, bezwarunkowej kapitulacji w jednym z berlińskich kasyn o godz. 22.30 czasu środkowo-europejskiego dnia 8 maja 1945 r. Przerwanie działań wojennych nastąpiło dokładnie o 23.01. W Moskwie w momencie podpisywania dokumentu było już po północy, dlatego Rosjanie zakończenie wojny obchodzą 9 maja. Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności ustanowiono dekretem Krajowej Rady Narodowej, który podpisał Bolesław Bierut. Na Zachodzie święto zakończenia II wojny światowej obchodzone jest 8 maja.

W Polsce 9 maja do początku lat 50. był nie tylko świętem państwowym, ale i dniem wolnym od pracy. Zmieniono to dopiero później i było to święto państwowe - ale nie dzień wolny od pracy - składano kwiaty, palono znicze, odbywały się apele w szkołach, podczas których szczególnie podkreślano sojusz z ZSRR.

Dziś, w 71 rocznicę zakończenia tej najstraszniejszej wojny w dziejach ludzkości, oddajemy hołd wszystkim, którzy walczyli przeciwko nazistowskiej agresji, wszystkim żołnierzom antyhitlerowskiej koalicji, którzy przyczynili się do zwycięstwa w maju 1945 roku.

Cześć ich pamięci!

opr. Piotr Suchy