2016 05 1 1 maj 30
W dniu 1 maja br., o godzinie 12.00, na Placu Wolności w Nowogardzie, odbyły się uroczystości związane z Międzynarodowym Świętem Pracy. W tym dniu przedstawiciele władz samorządowych, delegacje partii politycznych, delegacje z miast partnerskich z Heide i z Gützkow a także mieszkańcy Nowogardu uczestniczyli w złożeniu wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Kombatantów RP na Placu Wolności. Po złożeniu kwiatów, burmistrz Nowogardu Robert Czapla wystąpił z przemówieniem okolicznościowym.

Święto Pracymiędzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone co roku od 1890 roku. Święto wprowadziła 1 maja 1889 roku II Międzynarodówka dla upamiętnienia strajku robotników w Chicago z 1886 roku, który został brutalnie stłumiony przez policję. Celem protestów było m. in. ustanowienie 8-godzinnego dnia pracy. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku oraz dniem wolnym od pracy.

Jak wygląda geneza tego święta?
W pierwszych dniach maja 1886 roku walczyły o godziwe warunki pracy i płacy na ulicach Chicago tysiące pracowników – wśród nich także emigranci z Polski. Opór robotników skierował się przeciwko właścicielowi firmy McCormick Harvester. W wyniku próby modernizacji zakładu, która spowodowałby zwolnienia ogromnej rzeszy pracowników jego stosunki ze związkami zawodowymi nie układały się najlepiej. Pociągnęło to za sobą strajk robotników, w wyniku którego właściciel fabryki zmuszony został do radykalnych ustępstw. Nie trwało to jednak zbyt długo. Już w lutym 1886 roku dokonał zwolnienia wszystkich pracowników. Na ich miejsce powołał całkowicie nową kadrę, której bezpieczeństwa miała pilnować kilkudziesięcioosobowa grupa ochroniarzy. Protest został krwawo stłumiony przez policję. Zginęło 17 robotników, a 70 zostało rannych.

Trzy lata po tragicznych wydarzeniach, czyli w 1889 roku II Międzynarodówka uznała 1 Maja Świętem Pracy. Chciano w ten sposób docenić oddanie dla sprawy licznych ofiar, jakie w wyniku tych zajść poniósł ruch robotniczy. Wyłamały się tylko Stany Zjednoczone, gdzie – zapewne w celu uniknięcia przykrych skojarzeń z chicagowską masakrą – Labour Day (Dzień Pracy) obchodzony jest w pierwszy poniedziałek września.

Obchody te na ziemiach polskich mają swoją wieloletnią tradycję. Przemarsze, wiece i pikniki odbywają się dziś w setkach polskich miast i miasteczek. Stały się one ważnymi elementami tożsamości każdej, lokalnej społeczności. Święto to było i jest nadal świętem robotników, pracowników i wszystkich ludzi pracy. 

Anna Narkiewicz