W środę, 28 września br. w Nowogardzie, odbędzie się druga we wrześniu sesja Rady Miejskiej. Tym razem radni zajmą się m.in. uchwałą burmistrza Roberta Czapli, która dotyczy zmian budżetu gminy Nowogard na rok 2016.

Uchwała zawiera kilka punktów, które mówią o przeznaczeniu łącznie 562.897,06 zł - w większości na zadania inwestycyjne. Jakie to zadania? Prezentujemy poniżej:

ŚWIETLICA WIEJSKA W WIERZCHACH

s podp wierzchy

Jeden z punktów uchwały, którą zajmą się radni, dotyczy przeznaczenia z budżetu gminy 119.346 zł na przebudowę budynku gospodarczego w Wierzchcach. Władze Nowogardu chcą w ten sposób stworzyć we wsi świetlicę wiejską z budynku po byłym sklepie. Zdaniem burmistrza, po przyjęciu uchwały, gmina przystąpi do wyłonienia wykonawcy i prac.

CO Z DROGAMI?

Uchwała budżetowa zawiera również punkt o przeznaczeniu pieniędzy na utrzymanie dróg gminnych (w mieście – 110.000 zł i terenach wiejskich – 80.000 zł). Jak informuje R. Czapla, ze względu na zmniejszenie przez radnych budżetu o ok. 600 tys. zł, już w sierpniu br. skończyły się pieniądze na utrzymanie dróg. A potrzeb jest wiele. Jeśli radni poprą uchwałę, władze Nowogardu będą mogły kupić frez asfaltowy na remonty dróg m.in. w Wierzbięcinie i Błotnie oraz dokończyć remont alejki asfaltowej nad jeziorem (od Neptuna w kierunku szkoły), o czym mówił burmistrzowi radny Bogusław Dziura.

KOLEJNE MIEJSCA PARKINGOWE NA 5 MARCA

s podp 5 marca

W uchwale znajduje się również zapis o przeznaczeniu 20.000 zł na stworzenie dokumentacji budowy parkingów przy ul. 5 Marca. Do burmistrza bowiem wpłynął wniosek mieszkańców wspólnot mieszkaniowych nr 23 i 25, który wskazuje, iż obecnie samochody parkujące na poboczu ulicy powodują utrudnienia w płynnym ruchu, przez co rośnie zagrożenie wypadkowe. Dodatkowo źle zaparkowane auta utrudniają mieszkańcom wyjazd z garaży. Nowe parkingi z pewnością zminimalizują problem.

WIATY PRZYSTANKOWE

s pod karsk1Kolejny punkt uchwały budżetowej dotyczy chęci zakupu przez gminę wiat przystankowych dla Karska, Grabina i Ostrzycy. Po przyjęciu uchwały, już niebawem, w tych miejscowościach pojawią się wiaty, które usadowione będą na posadzkach (te zresztą są gotowe). Koszt tej inwestycji to 20 tys. zł.

KONIECZNA ROZBIÓRKA W ŻABÓWKU

Ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa konieczna jest rozbiórka budynku w Żabówku. Do obiektu przylega budynek mieszkalny. Gmina posiada projekt na rozbiórkę. Koszt prac oszacowano na 24 tys. zł (choć wiadomo, że życie i bezpieczeństwo ludzkie jest bezcenne).

ELEWACJA HALI SPORTOWEJ NA OS. BEMA I SCHODY W SP 2

O tym, że elewacja hali sportowej przy SP 4 jest w złym stanie nie trzeba przekonywać uczniów i mieszkańców tamtejszego osiedla. Ubytki i dziury... Kolejny punkt uchwały budżetowej zawiera chęć przeznaczenia 35.555 zł na remont sali. Niestety remontu nie da się przeprowadzić bez odpowiedniego sprzętu wysokościowego, a ten kosztuje...

Cztery lata temu przeprowadzono remont schodów wewnątrz Szkoły Podstawowej nr 2. Niestety ze względów finansowych nie remontowano wtedy schodów prowadzących do piwnicy. Teraz jest okazja. Jeśli radni poprą uchwałę, 10 tys. zł zostanie przeznaczone właśnie na ten cel.

POZOSTAŁE PUNKTY UCHWAŁY... SKĄD NA TO PIENIĄDZE?

Oprócz wyżej wymienionych punktów, uchwała budżetowa, która rozpatrywana będzie w środę, zawiera również inne wydatki: zakup gruntów i budynków - 11.361 zł, przejęcie działki gruntu pod drogę publiczną w obr. Olchowo (kary i odszkodowania) – 6.354,56 zł; przejęcie działki gruntu pod drogę publiczną w obr. Miętno (kary i odszkodowania) – 99.049,50 zł; przebudowa ul. Zielonej w Nowogardzie (dokumentacja) – 5.000 zł; budowa bieżni, skoczni w dal i koła do pchnięcia kulą przy ZSO w Nowogardzie (dokumentacja) – 3.500 zł, zakup materiałów i wyposażenia dla OSP Osowo – 5.120 zł i OSP Błotno – 5.120 zł, zestaw ratownictwa wodnego dla OSP Błotno – 8.491 zł.

***

Jak widać uchwała budżetowa zawiera wiele punktów, w tym te dotyczące inwestycji na terenach wiejskich. Powstaje jednak pytanie: skąd wziąć na to wszystko pieniądze? Okazuje się, że aż 407.061,39 zł burmistrz Czapla już pozyskał z zewnątrz, czyli z Banku Gospodarstwa Krajowego. Bank bowiem wsparł niedawno budowę nowych mieszkań socjalnych. Kolejne 18.731 zł pozyskano z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z przeznaczeniem na rzecz OSP w Błotnie i Osowie. Natomiast 137.104,67 zł to zwrot części wydatków bieżących i inwestycyjnych poniesionych w ramach funduszu sołeckiego z 2015 roku.

Opr. Marcin Ościłowski