2016/09/22_przedszkole_4
W czwartek 22 września br. oficjalnie odebrano nowo wybudowane parkingi przy Przedszkolu nr 4, mieszczącego się na ul. T. Kościuszki w Nowogardzie. Uroczystość połączono z pasowaniem dzieci na przedszkolaka.

TROCHĘ HISTORII, CZYLI... W TAMTYM ROKU

Radni w styczniu 2015 r., przyjęli w budżecie gminy Nowogard na rok 2015 wykonanie projektu parkingu. Dyrekcja przedszkola, wychowawcy oraz rodzice zwracali wielokrotnie uwagę na niebezpieczne momenty, kiedy rodzice przywożą i odbierają samochodem swoje dzieci.

W sierpniu 2015 r., projekt parkingu był już gotowy. 3 listopada 2015 r., odbyło się spotkanie dyrekcji i personelu Przedszkola nr 4 oraz rodziców dzieci uczęszczających do tej placówki z burmistrzem R. Czaplą i radnymi Rady Miejskiej. Najważniejszym celem spotkania było podjęcie przez radnych decyzji, odnośnie budowy parkingu przy przedszkolu. Podczas spotkania rodzice potwierdzili, że chcą parkingu (poprosili również o zabezpieczenie pieniędzy na remonty), zaś radni zapewnili ich, że go dostaną. 10 listopada 2015 r., zwołana została na wniosek burmistrza Nowogardu sesja Rady Miejskiej, która jednak się nie odbyła. Na 21 radnych było obecnych tylko 9, a więc nie było quorum. 25 listopada 2015 r., na XVIII sesji Rady Miejskiej radni podjęli ostateczną decyzję. I choć wcześniej zapowiadali, że poprą uchwałę zgodnie z wolą większości rodziców, to jednak budowa parkingu nie ruszyła w 2015 roku. 16 grudnia 2015 r., miała miejsce kolejna sesja Rady Miejskiej w Nowogardzie tzw. budżetowa, podczas której radni przyjęli projekt budżetu na rok 2016, w którym zostały zabezpieczone środki na budowę parkingu.

PO PARKINGU OŚWIETLENIE I TERMOMODERNIZACJA

W uroczystości odbioru parkingu wziął udział m.in. burmistrz Nowogardu Robert Czapla, dyrektor Przedszkola Nr 4 Elżbieta Majchrzak, rodzice i bohaterowie dnia - dzieci. W niecodziennej scenerii (teren przedszkola ozdobiono kolorowymi balonami) powitano gości.

- To, że zakończyliśmy budowę parkingu nie oznacza, że zakończyliśmy inwestycje przy tej placówce. Już niebawem rozpoczniemy prace przy oświetleniu, a potem – i mam nadzieję, że jeszcze w tym roku - rozpoczniemy termomodernizację Przedszkola nr 4 - powiedział do zebranych R. Czapla, którego wypowiedź nagrodzono brawami.

Po tych słowach, w towarzystwie dzieci, burmistrz symbolicznie otworzył nową bramę wjazdową na teren przedszkola. Tam zgromadzeni mogli podziwiać swoje pociechy w wykonaniu układów tanecznych. Po zakończeniu części artystycznej, przyszedł czas na oficjalne “Pasowanie na Przedszkolaka”, którego dokonała dyrektor przedszkola.

- Pasowaliśmy dzisiaj 23. dzieci. Jeśli zaś chodzi o inwestycję to była ona przez nas dawno oczekiwana. Rodzice mieli ciężkie warunki parkowania. Teraz jest przede wszystkim bezpiecznie. Co do termomodernizacji, bardzo nas cieszy ta informacja. Zmniejszymy koszty ogrzewania, zmieni się wygląd ogólny i estetyka naszej placówki – powiedziała dyr. E. Majchrzak.

Z okazji spotkania przygotowano kilka atrakcji, w tym watę cukrową, ciasta dla najmłodszych, a dla nieco starszych – pyszną grochówkę i grilla.

DANE TECHNICZNE I KOSZTY

Zakres robót obejmował wybudowanie 28 miejsc postojowych (w tym jedno dla osoby niepełnosprawnej) z kostki brukowej. Do tego powstała jezdnia asfaltowa o pow. 456 mkw. oraz chodniki z kostki brukowej o pow. ok. 488 mkw. Wymieniono również bramę wjazdową, przestawiono dwie lampy oświetleniowe i wykonano przyłącze kanalizacji deszczowej. Wykonawca robót budowlanych (Nowogardzkie Centrum Budowlane N. Durys, E. Witkowski Sp. Jawna), przebudował także zjazd do drogi wojewódzkiej i dokonał wycinki drzew wraz nasadzeniami kompensacyjnymi.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła 245.903 zł. Prace prowadzono od marca do końca lipca br.

Opr. Marcin Ościłowski