pieszy007Najczęściej do wypadków z udziałem pieszych dochodzi jesienią i zimą, kiedy wcześniej zapada zmrok, zmniejsza się widoczność, jest ślisko. Często pieszy idący poboczem w ciemnym ubraniu jest dla kierowcy praktycznie niewidoczny. W takich warunkach kierowca dostrzega go w ostatniej chwili i najczęściej jest już za późno na reakcję i uniknięcie potrącenia, a w starciu z autem pieszy nie ma szans.

W sali kinowej Nowogardzkiego Domu Kultury, w środę 11 marca br., o godz. 12.00 rozpoczęła się nowogardzka akcja „Pieszy na drodze”. Organizatorem akcji był burmistrz Nowogardu wraz z komendą Policji w Nowogardzie. Zebranych na sali przywitał gospodarz gminy Robert Czapla wraz z podinsp. Małgorzatą Figurą. Na spotkanie przybyła młodzież z Liceum nr 1, Liceum nr 2 , a także z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Dopisali obecnością członkowie nowogardzkich stowarzyszeń oraz zaproszeni goście m.in.: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nowogard, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nowogardzie, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Nowogardzie, nowogardzki oddział Związku Sybiraków, sołtysi, nowogardzcy radni z Przewodniczącym Rady Miejskiej, radni powiatowi ze Starostą. Sala wypełniona po brzegi, bo i temat ważny.

Podsumowując wystąpienia można powiedzieć, że:

- wielu tragediom można byłoby zapobiec, gdyby pieszy miał choćby mały element odblaskowy;

- wystarczy, że pieszy założy odblask i staje się widoczny z odległości 120-160 m;

- bez winy nie są też kierowcy - ich zachowanie na przejęciach dla pieszych pozostawia wiele do życzenia;

- przejście dla pieszych, które powinno gwarantować bezpieczeństwo, staje się wyzwaniem, gdyż kierowcy często nie ustępują pieszym pierwszeństwa;

- w naszych realiach piesi to „intruzi”, którzy przeszkadzają kierowcom, choć są równoprawnymi użytkownikami dróg.

Uświadomienie wszystkim prawidłowych postaw na drodze – pieszy i kierowca – to najważniejsze zadanie już od najmłodszych lat. Ale również działania podejmowane przez samorządy, aby zwiększać bezpieczeństwo uczestników na drogach, to droga prowadząca do sukcesu.

Warto tu wspomnieć, że burmistrz Nowogardu, aby zwiększyć bezpieczeństwo naszych mieszkańców na przejściach dla pieszych, już w dniu 8 stycznia br. spotkał się z dyrektorem ENEOS Sp. z o.o. oddział Szczecin Robertem Drozdem oraz dyrektorem Rejonu Dystrybucji w Goleniowie Henrykiem Kozłem w celu przeprowadzenia negocjacji warunków umowy na wykonywanie usługi konserwacji oświetlenia dróg i miejsc publicznych.

Negocjacje doprowadziły do obniżenia kosztów za konserwację w/w oświetlenia. Dodatkowym efektem przeprowadzonych negocjacji jest zapis w umowie, zobowiązujący konserwatora sieci – ENEOS Sp. z o.o. do zrealizowania i sfinansowania z własnych środków modernizacji instalacji oświetleniowej. W dniu 27 stycznia 2015 r. odbyła się druga tura negocjacji warunków umowy na konserwację oświetlenia drogowego będącego własnością ENEOS Sp. z o.o.. Podczas pierwszego spotkania Burmistrz Robert Czapla wynegocjował niższą stawkę za konserwację 1267 punktów świetlnych zlokalizowanych na terenie gminy, zaś drugie spotkanie negocjacyjne dotyczyło modernizacji oświetlenia ze środków ENEOS sp. z o.o.

Wygospodarowane w ten sposób środki w wysokości około 16 500 zł przeznaczone zostały na doświetlenie przejść dla pieszych znajdujących się w ciągach ulic oświetlanych przez ENEOS Sp. z o.o. takich jak: Ks. J. Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszki i Wojska Polskiego. Na modernizację czekają kolejne przejścia, które sukcesywnie będą doświetlane. Ten zabieg ma za zadanie oświetlić przejścia, jak i zwiększyć uwagę kierujących poprzez zmianę barwy światła.

Do tych działań zainicjowanych i prowadzonych przez burmistrza przyłączają się również inni, co należy pochwalić. Swoją inicjatywę, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Nowogardzie, przedstawili radni, zaś w prasie lokalnej pojawiła się informacja o zbieraniu podpisów pod inicjatywą obywatelską, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Cieszy coraz większy wzrost świadomości wśród mieszkańców naszego miasta. To również sygnał dla burmistrza Nowogardu, że podjęte przez niego działania idą w odpowiednim kierunku i mają akceptację społeczną.

W wielu przypadkach bezpieczeństwo pieszych zależy od nich samych. Biorąc pod uwagę dane statystyczne można obalić obiegową opinię, że wypadki powodują tylko piraci drogowi, którzy pieszych traktują jak zło konieczne. Dlatego też, każdy pieszy musi uświadomić sobie, nie tylko jakie ma prawa, ale również jakie ciążą na nim obowiązki.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy zostali obdarowani opaskami odblaskowymi i kamizelkami, równocześnie zostali zachęceni do ich używania, zwłaszcza po zapadnięciu zmierzchu.

Nowogardzka akcja „Pieszy na drodze” nie byłaby możliwa bez zaangażowania odpowiednich osób i instytucji: Urzędu Miejskiego w Nowogardzie, policji i Komendant Komisariatu Policji w Nowogardzie podinsp. Małgorzaty Figury wraz z jej zastępcą podinsp. Mariuszem Nowakiem, dyrektor Nowogardzkiego Domu Kultury w Nowogardzie Anety Drążewskiej, dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie Kazimierza Lembasa oraz patronów medialnych.

2015/03/12_pieszy_na_drodze

 

 

 

 

Piotr Suchy