2015 03 10 klub 020Dnia 5 marca 2015 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Nowogardzie odbyło się oficjalne otwarcie Szkolnego Klubu Radioastronomii im. Mikołaja Kopernika SP1KMK. Wśród zaproszonych gości byli: burmistrz Nowogardu Robert Czapla, prezes Zachodniopomorskiego Oddziału Terenowego PZK w Szczecinie Janusz Tylkowski SP1TMN, sekretarz Zachodniopomorskiego Oddziału Terenowego PZK w Szczecinie p. Stefan Jaworski SP1JJY, dyrektorzy nowogardzkich szkół podstawowych, Wojciech Breyer SQ1FYW - operator radiostacji klubu SP1KMK oraz Stanisław Salamon SP1MVV.

Dyrektor szkoły Leszek Becela uroczyście przywitał zebranych gości. Następnie głos zabrał prezes klubu SP1KMK Szymon Grygowski nauczyciel fizyki i informatyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących, który w formie prezentacji przedstawił dotychczasowe osiągnięcia uczniów w ramach międzynarodowego projektu ARISS - nawiązania łączności radiowej z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS. Zaprezentowano również koszulkę klubową i kartę QSL (kartę potwierdzającą łączność radiową).

Po krótkiej prezentacji głos zabrał prezes ZOT PZK w Szczecinie Janusz Tylkowski, który wręczył uczniom licencje nasłuchowe oraz dyplomy za pierwszą łączność, a dyrektorowi szkoły podziękowania za trud włożony w realizację projektu. Do podziękowań przyłączył się również burmistrz Nowogardu Robert Czapla, wręczając na ręce Szymona Grygowskiego list gratulacyjny za dokonane osiągnięcia po czym nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi.

Po części oficjalnej wszyscy udali się do pomieszczenia klubowego, gdzie uczniowie oraz zaproszeni goście mogli nawiązać swoją pierwszą radiową łączność.

2015 03 10 klub 007

zdj. Anna Narkiewicz