Twoje zdrowie to podstawa

 

Samorządowa Fundacja Opieki Medycznej "Zdrowie" przy współpracy oraz współfinansowaniu ze środków gminy Nowogard zaprasza Panie na bezpłatne badania dotyczące wczesnego wykrycia zmian nowotworowych narządów rodnych, w tym raka jajnika.  

Zadanie wpisuje się w działalność statutową Fundacji oraz było zaplanowane w harmonogramie działań na rok 2020. Skierowane jest do kobiet w wieku 25+ z terenu naszej gminy. Oprócz badań laboratoryjnych Panie będą miały zapewnioną konsultację lekarską w celu weryfikacji wyników badań. Konsultacje poprowadzi lekarz specjalista z wieloletnim doświadczeniem zawodowym.

Metodyka badań polega na badaniu krwi w kierunku markera Ca125, obecnego w nabłonku następujących narządów: jajnika, trzustki, pęcherza żółciowego, żołądka, oskrzeli, nerki oraz okrężnicy. Występuje również w zwiększonych ilościach w płynie owodniowym, mleku matki i surowicy kobiet w ciąży. 

CA 125 to glikoproteina, antygen nowotworowy, który pojawia się często na powierzchni zmienionych nowotworowo komórek jajników. Tym samym stanowi marker raka jajnika.

Wysoki poziom jego stężenia występuje u 80 proc. kobiet z diagnozą tego rodzaju nowotworu. Określenie CA 125 na początku leczenia pozwala szańcować szanse na szybkie i, co ważne, trwałe wyleczenie. Antygen CA 125 występuje również w prawidłowych tkankach, przede wszystkim narządu rodnego. Dlatego obecny jest w organizmie także w stanach fizjologicznych, czyli nieobjętych chorobą. Stąd uzasadniona staje się specjalistyczna konsultacja lekarska.

 Program badań rusza od 15 lipca b.r. a jego liczba jest ograniczona do 90 osób .

Dlatego serdecznie zapraszam Panie w terenu gminy Nowogard w wieku 25 + do wzięcia udziału w badaniach.

 Pamiętajmy! W zdrowym ciele zdrowy duch!

Zapraszam serdecznie do kontaktu.

Marta Pińkowska
Prezes Fundacji
Szczegółowe informacje pod nr tel. 793-555-678