2021 04 08 burmistrz sowa8 kwietnia br., Burmistrz Robert Czapla podpisał umowę na dofinansowanie wymiany oświetlenia w ramach ogólnopolskiego programu “Sowa”. Tak dużej inwestycji polegającej na wymianie oświetlenia ulicznego w Nowogardzie nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy. Wielka inwestycja, która już niebawem wystartuje to efekt starań burmistrza Roberta Czapli w celu pozyskania dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie w wysokości 1 mln 547 tys. zł. Za taką kwotę będzie można wymienić 680 lamp w całym mieście, wraz z szafkami oświetleniowymi i głównymi przewodami.

Obecnie oświetlenie miasta polega głównie na starych, montowanych w latach 70-80 lampach, których oprawy się psują, przewody się topią ze starości, tworzą się zwarcia w łączach biegnących pod ziemią. Nocą w mieście panują egipskie ciemności, a w dzień, ku zdziwieniu mieszkańców lampy się świecą. Świecą się ponieważ serwis, aby wykryć usterkę, musi zapalić oświetlenie w całym mieście, żeby naprawić pojawiające się awarie.
Bez wątpienia miasto potrzebuje nowego oświetlenia, wymiany starych opraw, słupów, całych lamp, przewodów, całej nowej infrastruktury, aby oświetlenie było niezawodne.

W 2019 r. przeprowadzony został audyt energetyczny, który pokazał, że większość lamp jest do wymiany, część z nich już się nie nadaje do dalszej eksploatacji, a część musi zostać naprawiona. Dzięki audytowi udało się zidentyfikować te miejsca, które są punktami newralgicznymi i muszą być wymienione jako pierwsze. Są to ulice: Generała Bema, Norwida, Staszica, Wybickiego, Armii Krajowej, Roosevelta, Wybickiego, Rataja, Grota Roweckiego, Głowackiego, Racławicka, Kosynierów, Tadeusza Kościuszki, Zamkowa, Kowalska, Warszawska, 5Marca, Plac Ofiar Katynia, Stolarska, Blacharska, Plac Szarych Szeregów, Szkolna, Promenada, Teren nad Jeziorem Nowogardzkim, Wojska Polskiego, Smużyny, Plac Wolności, Lutyków, Osiedlowa, Zielona, Pileckiego,, Waryńskiego, Fabryczna, 3 maja, Rampa przy PKP, Warszawska, 700 lecia, Bohaterów Warszawy, Radosława, Jana Pawła II, Krótka, Łąkowa, Racibora, Poniatowskiego, Cmentarna, Ogrodowa.

Nowy system oświetlenia będzie proekologiczny, dzięki automatycznemu sterowaniu większe natężenie światła będzie w godzinach, kiedy ruch uliczny i pieszy jest wzmożony i słabsze natężenie światła w godzinach kiedy ruch jest minimalny. Lampy nie będą świeciły pełną mocą całą noc, co pozwoli zaoszczędzić na opłatach za prąd.