W dniach 24.02.-27.02.2009r. nasza delegacja przebywała w Kävlinge w ramach umowy partnerskiej podpisanej w grudniu 2005r. W skład delegacji weszli: Jerzy Kaczmarski-zastępca Burmistrza Nowogardu, Krystyna Dwornik i Edmund Kwiecień-pracownicy urzędu, Agnieszka Kokoszka-nauczyciel Gimnazjum Nr 2 oraz Stanisław Osajda-przedsiębiorca, właściciel firmy „ESO” a zarazem przedstawiciel Północnej Izby Gospodarczej. Celem wizyty było omówienie zasad współpracy w zakresie oświaty i wymiany młodzieży, prezentacja przedsiębiorcy i naszej przedsiębiorczości, wymiana doświadczeń w dziedzinach życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego.

Wizyta w mieście partnerskim w Szwecji - Kävlinge luty 2009r.

Podczas czterodniowej wizyty poznaliśmy specyfikę miasta Kävlinge, kierunki jej rozwoju, w tym rozwoju gospodarczego oraz pracę urzędu. Podczas odwiedzin w elektrowni jądrowej w Barsebäck, spalarni odpadów w Malmä poruszyliśmy tematy z zakresu alternatywnych źródeł energii oraz segregacji i utylizacji odpadów. Pod wielkim wrażeniem byliśmy podczas odwiedzin w szkole w Dösjebro, w której dzieci bardzo serdecznie nas przyjęły. Było uroczyste przywitanie przygotowane przez dziecięcą orkiestrę, były rozmowy, również w języku polskim zarówno z nauczycielami jak i uczniami oraz prezentacja multimedialna opowiadająca o działalności szkoły. Miłym akcentem zakończyła się ta wizyta. Jedna z uczennic przekazała naszemu zastępcy rysunek, przygotowany specjalnie dla nas, z pozdrowieniami w języku polskim.

Wierzymy w to, iż wizyta będzie miała już w najbliższej przyszłości wymierne korzyści. Pozyskaliśmy partnerów (szkołę w Dösjebro) do wymiany szkolnej oraz wspólnego projektu unijnego w ramach programu „Europa dla Obywateli”, który planuje się zrealizować w przyszłym roku, jak również partnerów do wymiany różnych grup, w tym również przedsiębiorców.

Wszystkich przedsiębiorców, którzy są zainteresowani nawiązaniem kontaktów oraz wymianą handlową z przedsiębiorcami z gminy Kävlinge oraz nauczycieli, chcących zrealizować wspólny projekt prosimy o kontakt z Krystyną Dwornik z Wydziału Rozwoju Lokalnego i Funduszy, pok. 210, tel. 091 39 26 233

Opracowała:
Krystyna Dwornik