Każdy z nas było kiedyś dzieckiem, lecz nie każdy z nas miał szczęśliwe dzieciństwo. Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele dzieci na całym świecie jest bite przez własnych rodziców, dziadków czy nawet kolegów. Czasami warto rozejrzeć się dokoła siebie i szeroko otworzyć oczy może jest jakaś mała istota, która właśnie potrzebuje pomocy. Musimy z tą przemocą walczyć, dzieci same sobie rady nie dadzą. Dobrym przykładem był przemarsz ulicami naszego miasta dzieci i młodzieży z transparentami, chorągiewkami i balonikami na których widniały hasła promujące sprzeciw przemocy zorganizowany przez Zespół Interdyscyplinarny działający przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowogardzie z okazji Światowego Dnia Sprzeciwu wobec Bicia dzieci oraz Międzynarodowego Dnia Rodziny, który odbył się 16.05.2013r. o godz. 9.30.

DZIECKO, RADOŚĆ, RODZINA…

Uwieńczeniem przemarszu było spotkanie wszystkich uczestników na Placu Wolności o godz. 10 oraz odczytanie apeli i listów przez uczniów do całej społeczności, a zwłaszcza do rodziców i kolegów. Głos zabrał również burmistrz Nowogardu Robert Czapla oraz Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Nowogardzie Mariusz Nowak. Nad bezpieczeństwem przemarszu czuwali uczniowie klasy policyjnej ILO.

Miejmy nadzieje że ten przemarsz uzmysłowił nam dorosłym jak ważna i potrzebna jest nasza pomoc, aby dzieci bite i katowane nie czuły się zapomniane a wręcz wiedziały, że mogą liczyć na pomoc, rozsądek oraz wsparcie. Każdy powinien reagować w obliczu krzywdy dziecka. Musimy przyjąć raz na zawsze prawdę, że dziecko nie jest niczyją własnością, należy zawsze taktować je podmiotowo. Od 1 sierpnia 2010 roku w Polsce obowiązuje całkowity zakaz bicia dzieci, trzeba o tym pamiętać i przestrzegać tego ważnego prawa dzieci.

Foto i tekst Żaneta Jakubowska