2022 06 24 judyDokładnie sto lat temu, 10 czerwca 1922 roku, przyszła na świat Judy Garland, jedna z najważniejszych artystek w historii amerykańskiego showbiznesu. Judy Garland będzie gwiazdą wydarzenia otwierającego 25. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie. 15 lipca 2022 w Nowogardzkim Domu Kultury zaprezentujemy spektakl „Judy”, którego gwiazdą będzie Hanna Śleszyńska.

Hanna Śleszyńska występuje w roli Judy Garland, jednej z najjaśniejszych, ale też najbardziej tragicznych gwiazd złotej ery Hollywood. Mimo ogromnego talentu umarła - na skutek przedawkowania środków nasennych - w wieku 47 lat. Niespełniona i nieszczęśliwa. Osierociła córkę, Lizę Minelli. Sztukę o niej przetłumaczył i wystawił Sławomir Chwastowski.

Biografia Garland to gotowy materiał na spektakl. Urodziła się w 1922 roku w Minnesocie i naprawdę nazywała się Frances Ethel Gumm. Jako dwulatka śpiewała już ponoć "Jingle Bells" i nie dawała się ściągnąć ze sceny. W wieku lat trzynastu podpisała kontrakt z wytwórnią MGM, a cztery lata później zagrała główną rolę w „Czarnoksiężniku z krainy Oz” wykonując wielki przebój "Over the Rainbow". Była dwukrotnie nominowana do Oscara: w 1955 roku za „Narodziny gwiazdy” i w 1962 za „Wyrok w Norymberdze”. Miała, niestety, niskie poczucie własnej wartości. Była niestabilna emocjonalnie, uzależniła się od leków. Na to nakładały się jeszcze kłopoty finansowe. Kilkakrotnie usiłowała popełnić samobójstwo.

"Za niezapłacone podatki zabrali mi dokładnie wszystko - pada w dialogach sztuki. - W przyszłym miesiącu będę przez tydzień śpiewać do kotleta w lesbijskim barze w Nowym Jorku. Sto dolarów za noc. Macie swoją żywą legendę."

Jak każda podziwiana gwiazda wiodła podwójne życie - oficjalne, które trafiało na scenę, ekrany, łamy czasopism. I to drugie, osobiste. Przeżywa wielkie miłości, namiętności, ale i tragedie. Mimo porażek stara się walczyć o własną podmiotowość i szczęście. Billy van Zandt we „Własności znanej jako Judy Garland” dał chwilami zabawny, niekiedy szokujący, acz w sumie poruszający sceniczny konterfekt podziwianej przez miliony gwiazdy. W prapremierowej inscenizacji zagrała ją jego żona - amerykańska aktorka Adrienne Barbeau. Sztuka w 2006 roku podbiła Broadway. Widzowie mogli śledzić sławną Judy Garland w momentach jej życiowych wzlotów i upadków. W polskiej wersji tego przedstawienia zobaczymy cenioną i popularną aktorkę Hannę Śleszyńską.

Hanna Śleszyńska w mistrzowski sposób wciela się w rolę Judy Garland, jednej z najlepszych filmowych aktorek w historii amerykańskiego kina. Artystce na scenie towarzyszy wymiennie Hubert Podgórski z Piotrem Tołoczko.  Spektakl, niczym sprytny paparazzi, pokazuje gwiazdę od tej najbardziej intymnej strony. Znajdujemy się sam na sam z aktorką w jej garderobie. Przed nią koncert w Kopenhadze, który jak się potem okazało, był ostatni przed jej tragiczną śmiercią. Do wyjścia na scenę zostało kilkadziesiąt minut. Słuchamy opowieści o życiu, karierze, miłościach, dzieciach, wzlotach i upadkach, uzależnieniach, o bezwzględności producentów. Mówiąc w skrócie o świecie, w którym liczy się tylko pieniądz i to, czy ten pieniądz możesz jeszcze zarobić. Szokująca, zabawna i wzruszająca historia z aktorstwem na najwyższym poziomie.

Hanna Śleszyńska
Aktorka teatralna i filmowa, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1982). Jest obdarzona wielką siłą głosu i wspaniałym aktorskim talentem, swobodnie czuje się zarówno w rolach dramatycznych, komediowych jak i musicalowych. Jej aktorska specjalność to przede wszystkim spektakle muzyczno - kabaretowe.
Jest laureatką I nagrody na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu 1991 oraz Nagrody „Prometeusz 2001” za osiągnięcia w sztuce estradowej. Wielokrotnie nagradzana jako Najlepsza Aktorka Komediowa na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku, w Lubomierzu, w Katowicach na „Katowickim Karnawale Komedii” za monodram „Kobieta Pierwotna”, w Tarnowie na XIII Ogólnopolskim festiwalu Komedii Talia – nagroda za rolę w spektaklu „Pomalu, a jeszcze raz!” i w Polkowicach – XII Polkowickie Dni Teatru – nagroda w kategorii „najlepsza aktorka” za niezwykle ciepły, zabawny i prawdziwy obraz współczesnej kobiety w monodramie „Kobieta pierwotna”.
Na scenie zadebiutowała w „Niebie zawiedzionych” Bertolta Brechta na deskach Teatru Ateneum. Występowała na scenach najważniejszych teatrów warszawskich: Komedia (1982–1990, 2002, 2006), Nowym (1990–1994), Rampa (1995–1997), Dramatycznym (1996–1998). Obecnie  aktorkę możemy zobaczyć  na deskach Teatru 6 piętro, Teatru Capitol, Teatru Kamienica, Teatru Studio Buffo,  Teatru Syrena. Od 15 lat wraz z Piotrem Gąsowskim, Wojciechem Kaletą i Robertem Rozmusem tworzy formację kabaretowo-estradową „Tercet czyli Kwartet”. Przez długie lata była gwiazdą „Kabaretu Olgi Lipińskiej” emitowanego na antenie TVP, była filarem bardzo popularnych programów muzycznych Zbigniewa Górnego „Gala Piosenki Biesiadnej” występy dla Polonii w Wielkiej Brytanii, Niemczech, USA, Kanadzie, Australii.

To nie koniec atrakcji związanych z historią Judy Garland. 22 czerwca w Nowogardzkim Domu Kultury w ramach Akademii Filmowej zaprezentowany zostanie film „Judy” z udziałem Renee Zellwegger, za którą kreację otrzymała Oscara.

25. Festiwal Filmy Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” odbędzie się w Nowogardzie w dniach 11-17 lipca 2022.

 Organizatorami festiwalu „Lato z Muzami” są Nowogardzki Dom Kultury oraz Burmistrz Nowogardu Robert Czapla. Wkrótce poinformujemy o sposobie dystrybucji wejściówek na otwarcie festiwalu.