Burmistrz Robert Czapla przekazał dotację na remont dachu zabytkowego kościoła w Maszkowie

15 czerwca burmistrz Nowogardu Robert Czapla podpisał umowę, na mocy której parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Żabowie przekazana zostanie dotacja celowa w kwocie ponad 32 tys. zł na renowację zabytkowego, wybudowanego w XIX z głazów narzutowych kościoła filialnego w Maszkowie. Jako przedstawiciel parafii sygnował ją ksiądz proboszcz Krzysztof Kopala, a jak sam mówił, pieniądze (łącznie ponad 64 tys. zł) zostaną przeznaczone na remont dachu.

- Chcemy naprawić strop i przede wszystkim wymienić belki, które są już mocno zniszczone przez szkodniki. Trzeba to zrobić, żeby kiedyś nie stało się nieszczęście i żeby dach nie wpadł do środka. Mam nadzieję, że to całkowicie zamknie temat remontu dachu, który rozpoczęliśmy już dwa lata temu - mówi ks. K. Kopala.

Zakres zaplanowanych robót obejmuje:
- wymianę belek stropowych drewnianych,
- wzmocnienie konstrukcji więźby dachowej,
- wymianę części konstrukcyjnej belki stropowej poprzez wstawienie elementów stalowych,
- wykonanie elementów dekoracyjnych stropu,
- zabezpieczenie istniejących konstrukcji drewnianych przed korozją biologiczną i pożarem,
- roboty malarskie.

Remont zabytkowej świątyni ma się zakończyć przed końcem roku. Warto dodać, że w ostatnich trzech latach Gmina Nowogard przekazała na prace konserwatorskie i remont kościoła filialnego w Maszkowie dotacje w wysokości 36 500 zł. Ponadto obecnie w sołectwie Maszkowo trwają prace zwiazane z budową z prawdziwego zdarzenia świetlicy wiejskiej.

Paweł Botarski