2021 05 13 spisZarówno spis ludności i mieszkań, jak i spis rolny są badaniami obowiązkowymi, realizowanymi w oparciu o ustawy o spisach. Są to jednocześnie największe przedsięwzięcia statystyczne jakie podejmowane są  nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Realizacja takich projektów wymaga pełnej mobilizacji, zarówno społeczeństwa jak i państwa.
Spisy powszechne są istotnymi momentami w życiu narodu, kiedy państwo pyta swoich obywateli „ilu nas jest”, „kim jesteśmy”, „jak żyjemy” oraz o inne istotniejsze informacje związane z funkcjonowaniem społeczeństwa. W ocenie organizacji międzynarodowych spisy są jednymi z największych przedsięwzięć organizacyjnych mobilizujących narody w czasach pokoju. Spisom powinien przyświecać cel profesjonalnej ich realizacji, co jest nie bez znaczenia dla odbioru wizerunku państwa przez obywateli.

Co dekadę GUS spisuje wszystkich Polaków. Pyta o wiek, wykształcenie, ale i o wymiar czasu pracy czy liczbę pokoi w mieszkaniu. Nie inaczej jest w tym roku, bo ostatni taki spis odbył się w 2011. Pandemia jednak sporo zmieniła. W tym roku podstawową formą jest samospis internetowy.  Jak będzie wyglądał? Na stronie GUS pojawiła się specjalna aplikacja, która ma została uruchomiona z początkiem kwietnia. Zalogować można się na nią również z urządzeń mobilnych. Każda spisująca się osoba jest uwierzytelniana "w systemie teleinformatycznym". Aplikacja GUS ma też na bieżąco sygnalizować, czy dobrze wypełniamy rubryki. oznacza to, że do naszych drzwi nie zapuka rachmistrz, jednak jeśli nie dopełnimy obowiązku samospisu rachmistrz zadzwoni w celu przypomnienia o obowiązku samo spisowym bądź przeprowadzi telefoniczny wywiad spisowy.

Jak można się spisać?

  • Obowiązkową formą jest samospis internetowy
  • Metoda uzupełniająca to spis przez telefon, na infolinii spisowej.

GUS przyznaje jednak, że spis w czasie pandemii jest "sporym wyzwaniem". Dlatego został wydłużony czas jego trwania. Początkowo zaplanowany był do końca czerwca, ale w związku z przyjęciem przez Sejm nowelizacji ustawy o narodowym spisie powszechnym trwać będzie do 30 września.
Jeśli ktoś do nas zadzwoni i poprosi nas o szczegółowe dane, skąd mamy wiedzieć, czy to faktycznie rachmistrz, a nie na przykład oszust?
- Każdy rachmistrz będzie miał identyfikator z numerem, który będzie można zweryfikować poprzez specjalną aplikację na stronie spis.gov.pl lub na infolinii - wyjaśnia rzeczniczka GUS.

Sporo osób jednak od razu się rozłącza, gdy słyszy obcy głos. Co w takim wypadku? - Jeśli rozmowa z rachmistrzem zostanie przerwana lub ktoś nie odbierze połączenia, wysyłamy powiadomienia SMS-owe. W takim powiadomieniu jest numer telefonu do rachmistrza, więc można będzie łatwo się z nim skontaktować - odpowiada rzeczniczka GUS.

Urząd zaznacza, że każdego rachmistrza obowiązuje zachowanie tajemnicy statystycznej. A za jej złamanie grozi nawet 5 lat więzienia.

Czy muszę się spisać?
Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy.

Masz jeszcze jakieś pytania?
Specjalnie dla Państwa uruchomiona została infolinia spisowa: 22 279 99 99 (opłata zgodna z taryfą operatora). Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00.

Rachmistrzowie w Gminie Nowogard od 18 maja codziennie w godzinach pracy Urzędu (od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 do 15:30) będą pomagać Państwu dopełnić obowiązku spisowego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości bądź pytań związanych z Narodowym Spisem Powszechnym 2021, czy też zgłoszenia zapotrzebowania obsługi przez rachmistrza gminnego prosimy o kontakt z Gminnym Biurem Spisowym Urzędu Miejskiego w Nowogardzie, tel.91 39 26 226, tel.91 39 26 225 lub tel.91 39 26 227. Członkowie Gminnego Biura Spisowego chętnie pomogą Państwu i udzielą wyczerpujących odpowiedzi na państwa pytania oraz pomogą dopełnić obowiązku spisowego.