2021 01 20 wolontariat022021 01 20 wolontariat03

Przedstawialiśmy już Państwu wydarzenia, których organizatorem i inicjatorem byli młodzi wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowogardzie. Akcja społeczna Godzina dla twojej miejscowości, cieszyła się wielkim powodzeniem i przyniosła nowogardzkim wolontariuszom szczególne wyróżnienie wśród innych grup, stowarzyszeń i klubów wolontariatu w całym województwie zachodniopomorskim.

Jak powstała klasa z wolontariatem
Od kilku lat pani Grażyna Miętka – Piotrowicz zajmuje się wolontariatem w Szkole Podstawowej nr 2 w Nowogardzie. W zeszłym roku założyła klasę z wolontariatem, której jest wychowawcą i wraz ze swoimi podopiecznymi prężnie działa w temacie wolontariatu rodzinnego. Wolontariat klasy z SP 2  to nie tylko dzieci i wychowawca, to również rodzice i rodzina dzieci z klasy. Dzięki promowaniu wolontariatu rodzinnego zasięg działań jest bardzo szeroki, angażuje nie tylko społeczność szkolną, ale też lokalną, całego miasta, a nawet Gminy. W praktyce wygląda to tak, że dzieci z klasy są inicjatorem, pomysłodawcą danego wydarzenia czy akcji, a wychowawca to koordynuje. Każde działanie wolontariatu natychmiast zyskuje rangę wydarzenia ogólnoszkolnego, gdyż  włączają się w nią inni nauczyciele, wychowawcy innych klas, uczniowie innych klas, ich rodziny i oczywiście pani dyrektor Ewa Żylak, która całym sercem wspiera działalność wychowanków swojej placówki.

Sukcesy nowogardzkich wolontariuszy

1. 10 osobowa grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowogardzie- przedstawicieli klasy z wolontariatem, czyli  zagrajmy w pomaganie wraz z pomysłodawcą i wychowawcą klasy- p. Grażyną Miętką- Piotrowicz oraz Dyrektorem Szkoły Panią Ewą Żylak, 17 grudnia 2020r. o godzinie 18.00 uczestniczyła w internetowym wydarzeniu-  PARTYcypacja, podczas którego ogłoszono laureatów tegorocznego konkursu Barwy Wolontariatu na Pomorzu Zachodnim.

Klasa z wolontariatem- zagrajmy w pomaganie  uzyskała tytuł Laureata I miejsca w konkursie Barwy Wolontariatu 2020 na Pomorzu Zachodnim w kategorii grupa wolontariuszy za różnorodność podejmowanych działań i  wyjątkowość organizowanych akcji wolontariatu. W wydarzeniu uczestniczył Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Pan Olgierd Kustosz.

• Nagroda Regionalnego Centrum Wolontariatu z siedzibą w Szczecinie za zorganizowanie akcji społecznej „Godzina dla twojej miejscowości” według własnego pomysłu pn. „Krok z pupilem seniora daje wiele radości” – październik 2020r.
  • Nagroda publiczności oraz I miejsce za projekt „ Tydzień mukowiscydozy dla Nadii i innych…”, zaprezentowany podczas IV Zachodniopomorskiego Forum Wolontariatu w dniach 1- 4.12.2020r. Do projektu młodych wolontariuszy włączyło się koło gospodyń wiejskich z Ostrzycy.

- Jestem dumny z zaangażowania nowogardzkiej młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowogardzie w wolontariat. Dają dobry przykład społeczeństwu, nie tylko innym uczniom ze swojej szkoły, ale też rówieśnikom z innych gminnych szkół. Uczniowie klasy z wolontariatem robią coś fantastycznego dzieląc się z innymi swoim czasem, angażując w swoje działania całe rodziny i lokalną społeczność. Uważam, że należą się im podziękowania za godne reprezentowanie miasta w całym województwie zachodniopomorskim i gratulacje doskonałych pomysłów i sukcesów. Widzimy, że to co robią młodzi nowogardzianie podoba się innym w regionie, a więc mamy się czym pochwalić - komentuje burmistrz Nowogardu Robert Czapla.

Klasa z wolontariatem nie mogłaby tak prężnie funkcjonować gdyby nie szczere zaangażowanie ludzi, którzy ten wolontariat tworzą i wspierają. - Chciałabym podziękować zarówno rodzicom, rodzinom dzieci, nauczycielom ze Szkoły Podstawowej nr 2 i pani dyrektor Ewie Żylak, dzięki której szkoła staje się centrum wolontariatu dla młodzieży. Nie byłoby to oczywiście możliwe bez wsparcia pana burmistrza Roberta Czapli – mówi wychowawca klasy z wolontariatem, pani Grażyna Miętka – Piotrowicz.

O naszych wolontariuszach jest głośno w regionie. Na antenie Radia Szczecin mogliśmy wysłuchać rozmowy wychowawcy Klasy z redaktor Katarzyną Furgą na temat osiągnięć Klasy, Nowogardu, współpracy z burmistrzem Robertem Czaplą i jednostkami podległymi Gminie Nowogard w tym trudnym czasie pandemii.

Akcji organizowanych i realizowanych przez klasę z wolontariatem jest mnóstwo, nie sposób, nawet pokrótce przedstawić ich wszystkich. Działania uczniów SP 2 to nie tylko prace podlegające konkursom, to przede wszystkim codzienne pomaganie, uwrażliwianie innych na potrzeby otoczenia i reagowanie. Uczniowie, nauczyciele, rodzice związani z Klasą niosą pomoc i uśmiech, zarażają pozytywną energią i chęcią niesienia pomocy.

Życzymy dalszych sukcesów!

Ewa Brzykcy