2020 10 21 zebyWiele dzieci ma problem z próchnicą zębów a Narodowy Fundusz Zdrowia nie wszystkie zabiegi finansuje. W związku z tym burmistrz Robert Czapla przygotował program profilaktyki próchnicy polegający na lakowaniu i lakierowaniu zębów wśród uczniów nowogardzkich szkół.
Próchnica to poważny problem, z którym boryka się coraz więcej dzieci. Próchnicę ma już ponad połowa, bo aż 57% trzylatków, 80% pięciolatków i aż 90% siedmiolatków. Nie inaczej jest i u nas w Nowogardzie. Dlatego powstał  „Program profilaktyki próchnicy zębów dla uczniów szkół z terenu gminy Nowogard na lata 2020 – 2022”.
W  większości  domów  temat  zębów  podejmuje  się  dopiero  gdy  pojawia  się  bolący  problem.  Tymczasem  na przegląd jamy ustnej powinniśmy zabierać dzieci regularnie co 6 miesięcy, aby w porę reagować. Zęby   mleczne   nie   powinny   być   traktowane   lekceważąco  jako  przejściowe, niestety nadal pokutuje przekonanie, że o zęby mleczne  nie  trzeba  dbać.

Gabinet dentystyczny w szkole
Jak pamiętamy w latach 70-80 XX wieku, w każdej nowogardzkiej szkole był gabinet lekarski i dentystyczny. Dziś w szkołach są tylko gabinety pielęgniarskie, a leczenie stomatologiczne odbywa się w prywatnych gabinetach poza szkołą.
Obecnie w ramach umowy z gabinetami stomatologicznymi uczniowie naszej Gminy mogą bezpłatnie leczyć zęby w dwóch nowogardzkich gabinetach na koszt NFZ, są to: Indywidualna Praktyka Stomatologiczna pana Andrzeja Rynkiewicza przy ul. T. Kościuszki 36, gdzie można zapisywać dzieci na wizytę pod numerem telefonu 607 771 777 oraz Indywidualna Praktyka Stomatologiczna „Mardent” pana Marcina Syferta przy ul. 15 Lutego 17, rejestracja dzieci pod numerem telefonu 536 048 616. W ramach świadczeń NFZ dzieci otrzymują świadczenia ogólnostomatologiczne, w tym: przegląd jamy ustnej, leczenie ubytków czy usuwanie zębów oraz profilaktyczne, w tym lakierowanie i lakowanie ale tylko zębów szóstych u dzieci do 8 roku życia, oraz zębów siódmych do 14 roku życia.
W treści załączonego w linku rozporządzenia znajdą Państwo szczegółowy wykaz świadczeń, jakie realizujemy na koszt NFZ.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego

Pogram profilaktyki próchnicy zębów dla uczniów szkół z terenu gminy Nowogard
Niektóre zabiegi profilaktyczne (lakowanie dwóch zębów trzonowych w dwóch grupach wiekowych) są finansowane z narodowego Funduszu Zdrowia, a niektóre są płatne. Dlatego właśnie tak ważne są programy profilaktyki zdrowotnej, zwiększające dostęp do opieki medycznej, tak aby profilaktyka gwarantowana przez Gminę uzupełniała braki świadczeń z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Analizując problem próchnicy wśród dzieci  widzimy, że profilaktyka gwarantowana świadczeniami NFZ nie jest pełna, istnieje realna potrzeba zadbania o kolejne zęby w szerszej grupie wiekowej.
Gminny Program profilaktyki finansuje lakowanie i lakierowanie zębów czwartego i piątego u dzieci  wieku 7-10 lat oraz szóstego trzonowego u dzieci od 8 do 10 roku życia, a więc uzupełnia lukę powstałą w świadczeniach NFZ, dając dzieciom możliwość korzystania z szerszego zakresu usług.
- Chcę zadbać o zdrowie całej jamy ustnej dzieci z naszej Gminy – mówi burmistrz Robert Czapla. - Podjąłem więc decyzję, aby zwiększyć dostępność zabiegów profilaktycznych, dla uczniów z naszych szkół poprzez rozszerzony program lakowania zębów, który będzie realizowany przez kolejne 3 lata”.

Celem, który przyświecał burmistrzowi Robertowi Czapli przy tworzeniu „Programu profilaktyki próchnicy zębów” było uzupełnienie świadczeń gwarantowanych przez NFZ. Ma się to przełożyć na obniżenie występowania próchnicy wśród uczniów z terenu gminy Nowogard poprzez zwiększenie dostępności do zabiegu lakierowania i lakowania oraz promocję zachowań prozdrowotnych. W konsekwencji, realizacja programu ma obniżyć nakłady ponoszone na leczenie choroby próchnicowej, a tym samym zwiększyć zdrowotność dzieci w Gminie.
Program został przygotowany przez burmistrza wraz z pracownikami Urzędu, pozytywnie zaopiniowany przez rządową Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, a na sesji Rady Miejskiej w dniu 24 września br., radni przyjęli projekt uchwały odnośnie programu oraz zostały zabezpieczone środki w budżecie gminy na rok 2020 w celu jego realizacji.

Jak skorzystać z programu?
Dzieci z klas I-III otrzymają z Urzędu Miejskiego w Nowogardzie informację, który gabinet dentystyczny będzie realizował Gminny Program profilaktyki próchnicy zębów.
Jeśli mają Państwo pytania odnośnie bezpłatnej opieki stomatologicznej dla uczniów z naszej Gminy, prosimy o kontakt z Wydziałem Spraw Społecznych i Obywatelskich pod numerem telefonu: Ewa Chłopek 91 39 26 205.
Program profilaktyki, który realizuje burmistrz Robert Czapla, jest ogromnym wsparciem dla rodziców oraz ich dzieci. Mamy nadzieję, że skorzystają z niego wszyscy uczniowie nowogardzkich szkół. Jak mówi stare powiedzenie: lepiej zapobiegać niż leczyć!

Ewa Brzykcy