2020 07 01 sesjaTo najlepsza wiadomość dla mieszkańców naszej gminy, którzy borykali się dotąd z problelm niepłodności. Wtorkowa sesja (29.06.2020) przyniosła oczekiwane przez większość mieszkańców pozytywne rozwiązanie w kwestii gminnego Programu Leczenia Niepłodności na lata 2020 – 2022, autorstwa burmistrza Roberta Czapli. Za programem głosowało 14 radnych, zaś 5 głosowało przeciwko, w tym wszyscy radni z PiS oraz 2 radnych z Nowej.

Rusza Gminny Program Leczenia Niepłodności w Nowogardze
Podczas wtorkowej sesji Rady Miejskiej w Nowogardzie (29 czerwca br.), radnym został zaprezentowany gminny program leczenia niepłodności na lata 2020 – 2022, autorstwa burmistrza Roberta Czapli. Dokument został opracowany przy wsparciu pracowników Wydziału Spraw Społecznych i Obywatelskich, zgodnie z potrzebami zgłaszanymi przez mieszkańców Gminy burmistrzowi Robertowi Czapli. Podobne programy funkcjonują już min. w Szczecinie, Szczecinku czy Kołobrzegu i cieszą się dużym powodzeniem.

Program burmistrza wpisuje się w Zachodniopomorski Program Leczenia Niepłodności, z którego będzie dofinansowane leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro) na terenie naszej gminy.
Nowogardzki program leczenia niepłodności zakładałby między innymi wsparcie finansowe w wysokości nie większej niż 10000 zł kosztów leczenia zdiagnozowanej niepłodności ponoszonych przez mieszkańców Gminy Nowogard. Program został pozytywnie zaopiniowany przez prezesa Agencji Oceny Technologi Medycznej i Taryfikacji.

Uchwała autorstwa burmistrza Roberta Czapli ostatecznie została przyjęta. Za uchwałą głosowało 14 radnych, 5 było przeciwko (Nieradka, Wiśniewski, Olejnik, Krata i Kielan), zaś 1 radny wstrzymał sie od głosu.

Radni nie dyskutowali nad raportem z działalności gminy
Burmistrz do dnia 31 maja danego roku, przygotowuje raport o stanie gminy, zaś radni muszą zapoznać się z nim do końca czerwca i przeprowadzić dyskusję, a nastepnie zagłosować nad wotum zaufania.
Czym jest raport? Jest to sprawozdanie Burmistrza Nowogardu dotyczące jego działań wdrażających lokalne programy i uchwały w danym roku. Raport na zlecenie gminy wykonała firma zewnętrzna. Raport w formie książki zawierał wszystkie informacje, dotyczące działalności gminy, stanu majątkowego oraz finansowego gminy. Jej przedstawiciel był obecny na wtorkowej sesji i był gotów odpowiadać na ewentualne zapytania, jednak głosami radnych PiS i Nowej Rada nie pochyliła się nad raportem, lecz przeszła do kwestii głosowania nad wotum zaufania dla Burmistrza Nowogardu.

Sprawozdanie finansowe na tak, ale absolutorium brak
Kolejnym punktem posiedzenia Rady Miejskiej było przyjęcie sprawozdania finansowego z wykonania budżetu gminy oraz udzielenie absolutorium burmistrzowi za jego wykonanie w roku 2019.
I pomimo, że Burmistrz w 98% zrealizował dochody gminy, to radni z PiS i Nowej skupili się jedynie na tym, że wg wydatków wykonano zaledwie 48% zaplanowanych inwestycji.
Burmistrz próbował wyjasnić radnym, że pozostałe blisko 50% inwestycji równiez zostało zrealizowane, jednak nie zostały ujęte w sprawozdaniu jako zrealizowane z jednego powodu.
Bowiem 4 bardzo duże inwestycje, których wartość wynosiła blisko 4 mln zł i które stanowią te brakujące procenty, przeszły na rok 2020. Wśród nich są: nowe euroboisko na Stadionie Miesjkim, ulica Topolowa, świetlica w Wyszomierzu i świetlica w Boguszycach. W większości są one już zakończone, jednak czekają one na odbiory. Dopiero po odbiorach będą mogły być one rozliczone, a przez to odnotowane po stronie zrealizowanych inwestycji.
Smutne w tym wszystkim jest to, że choć burmistrz realizował inwestycje, o które wnosili radni z Nowej, o których rozmawiano i podjęto pewne ustalenia, to wspomniani radni głosują jak głosują.  
Zanim doszło do głosowania nad wotum, głos zabrał radny Jacek Rafiński, który przedstawił stanowisko Klubu Radnych LEWICA w sprawie wykonania budżetu za 2019 rok i udzielenia absolutorium Burmistrzowi Nowogardu.  
Głos również zabrał burmistrz Robert Czapla, który podziękował wszystkim pracownikom UM oraz dyrektorom szkół, dyrektorom i kierownikom instytucji gminnych za dobre wykorzystanie zaplanowanych w budżecie pieniędzy.

Pomimo pozytywnej oceny ze strony RIO, radni głosami PiS i Nowej zagłosowali nad absolutorium dla Burmistrza Nowogardu za wykonanie budżetu gminy w roku 2019, jak zwykle. Niestety dzisiejsza większość w Radzie Miejskiej w Nowogardzie (PiS i Nowa), przejęła złe zwyczaje z poprzedniej kadencji, gdy nie podejmowano uchwał absolutoryjnych dla zasady – nie bo nie. I choć w obecnej Radzie jest 10 radnych wspierających burmistrza w jego działaniach, to 11 radnych, mających większość, blokują te działania i nie widać, aby to miało się zmienić do końca tej kadencji.

Przyjęte sprawozdania OPS, komisji ds. Problemów alkoholowych, współpracy z organizacjami pozarzadowymi i program naprawczy szpitala
Wszystkie sprawozdania z działalności poszczególnych instytucji gminnych zostały przez Radę Miesjką przyjęte. Najwięcej gorączki wywołało sprawozdanie z działaności nowogardzkiego szpitala, które referował dyrektor Kazimierz Lembas. Do sprawozdania dołaczony był program naprawczy. W czasie omawiania sprawozdania, dyrektor szpitala zwrócił się do radnych, aby zdjąć z uchwały program naprawczy. Prośba podyktowana była tym, że w szpitalu firma zewnętrzna prowadzi audyt szpitala na zlecenie Gminy Nowogard. I dopiero końcowy raport pozwoli zweryfikować plan naprawczy dla naszego szpitala. I dopiero po tym, będzie można ze spokojem przyjąć plan naprawczy. Jednak radni z PiS i Nowej nie wysłuchali argumentow dyrektora i nie zdjęli z porządku obrad punktu dotyczącego planu naprawczego.
U nas radni lubią najwidoczniej wracać kilka razy do tych samych spraw, jakby nie było kolejnych ważnych uchwał dla mnieszkańców. Szpitalowi i jej dyrektorowi na utrudniają pracy, lecz to działanie na szkodę nas mieszkańców. Lepiej coś zrobić raz, a porządnie, a nie ciągle wracać i wracać do tych samych spraw.

Cyrk z funduszami sołeckimi?
Choć radni wielokrotnie prosili, by uchwały zmieniające fundusze sołeckie były przedstawiane Radzie jak najszybciej, to zachowanie większości radnych jest niezrozumiałe. Najpierw głosują za odrzuceniem tychże uchwał, a kiedy do nich dociera, że blokuja sołtysom realizacje zaplanowanych przez mieszkańców działań, reflektują się i postanawiają jednak głosować nad przedstawionymi zmianami w funduszach sołeckich.
Warto tu wspomnieć, że fundusze sołeckie ustalają mieszkańcy podczas spotkania sołeckiego. Następnie te ustalenia wpisywane są do projektu budżetu gminy na kolejny rok. Jednak mieszkańcy maja prawo dokonywać zmian w funduszu, przesuwając środki na inny cel. Burmistrz tylko w imieniu mieszkańców wnosi uchwałę, która dokonuje zmian w funduszu, zgodnie z intencją samych mieszkańców. Jednak widać dla części radnych podpis burmistrza na projekcie uchwały wywołuje umysłową biegunkę. Jak długo jeszcze?

Radni z PIS i Nowej prokuratorami i sędziami równocześnie
Nie pierwszy to raz w historii funkcjonowania Rady Miejskiej w Nowogardzie, gdy radni opozycyjni składają skarge na burmistrza. A ponieważ odrzuca tę skargę Wojewoda oraz RIO, uznając ją za zwykła przepychankę polityczną, postanawiaja wystąpić w roli prokuratora, który składa skargę na legalnie wybraną władzę, a nastepnie w todze sędziego głosuje za uznaniem skargi jako zasadnej. To jawne naruszenie zasady, że nie można być sędzią we własnej sprawie. Widać radnym z PiS i Nowej to nie przeszkadza w ogóle. Byleby dopiec burmistrzowi, wybranemu przez większość mieszkańcow.
A o co się skarżyli? Sami zablokowali uchwałę odnośnie podniesienia cen za wywóz śmieci, choć podwyżkę spowodował rządowy projekt. Burmistrz przygotował projekt jak najmniej obciążający mieszkańców, radni jednak uznali, że ma byc po staremu. A po staremu oznaczało niezbilansowanie się wpływów i wydatków. Ustawa zaś zabrania gminom dofinansowywania gospodarki odpadami z budżetu gminy. Program musi się sam finansować. Jeżeli więc wzrasta koszt składowania śmieci po stronie RXXI, to siłą rzęczy gmina musi zapłacić więcej za wywóz śmieci. A to oznacza, że w pewnym momencie zabraknie na ten cel środków i tak też się stało w 2019. W efekcie gmina była zmuszona wstrzymać wywóz smieci z terenu gminy, aby nie popaść w zadłużenie. I za tę sytuację ci sami radni, którzy blokowali działania burmistrza, aby do takiej sytuacji nie doprowadzić, złożyli skargę i ją nastepnie przyjęli, jako zasadną. Cyrk na jednych kółkach.
Na szczęście radni przyjeli nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Słajsina, a dokładnie dla R-XXI, bo inaczej doszłyby dodatkowe koszta za wywóz śmieci. I znając życie radni złożyliby kolejną skargę na włodarza gminy za sytuację, ktorą sami spreparowali. I weź tu zrozumiej nowogardzkiego radnego.
To przecież na radnych powinna być złożona owa skarga za ich nieodpowiedzialne decyzje. Tylko kto i do kogo powinien ją złożyć? Burmistrz do burmistrza?

Piotr Suchy